1. Підготовка до здачі урогенітального матеріалу для ПЛР-діагностики включає кілька наступних правил:

  • протягом доби утриматись від застосування місцевих препаратів і процедур;
  • протягом 2 – 3 годин утримуватись від сечовипускання.

Бажано:

  • протягом 3 діб утримуватися від незахищеного статевого життя, прийому алкоголю;
  • обстежитися до або не раніше 14 діб після закінчення курсу антибактеріальної, анти- грибкової терапії, якщо інше не рекомендовано лікарем.

2. Для діагностики інфекцій сечостатевої системи використовують різний клінічний матеріал –зішкріб або мазок зі слизових оболонок, сечу, секрет передміхурової залози, сперму тощо. Вибір матеріалу залежить від діагностичної і мети:

  • Neisseria gonorrhoeae; Clamydia trachomatis; Trichomonas vaginalis; Mycoplasma genitalium; Ureaplasma spp.: зішкріб з уретри та крайньої плоті головки статевого органу, секрет передміхурової залози.
  • reponema pallidum, HSV II типу: зішкріб ерозивно-виразкових елементів.
  • Вірус папіломи людини (Human papilloma virus (HPV)) низького онкогенного ризику: зішкріб епітелію з новоутворень головки статевого органу.

3. Зішкріб береться спеціальним одноразовим урогенітальним зондом (універсальним) в пробірку типу Еппендорф (1,5 – 2,0 мл) з транспортним середовищем.

 

4. Процедура:

Перед взяттям мазка з уретри обробляють головку статевого членуу в області зовнішнього отвору уретри тампоном, змоченим стерильним фізіологічним розчином. Проводять масаж уретри. При наявності вільно стікаючих виділень з уретри видаляють їх сухим тампоном. Вводять зонд в уретру на глибину 1-2 см. Кількома обертальними рухами роблять зішкріб епітеліальних клітин і переносять зонд в пробірку з транспортним середовищем, обламують і залишають.

Перед отриманням секрету простати головку статевого члену обробляють стерильним ватним тампоном. Секрет простати забирають після попереднього масажу простати через пряму кишку. Лікар проводить масаж з натисканням кількома енергійними рухами від основи до верхівки. Після закінчення масажу передміхурової залози її секрет в кількості 0,5-1 мл збирають в одноразову стерильну суху пластикову пробірку об’ємом 2 мл або стерильний сухий контейнер об’ємом 50-60 мл.

5. Важливо пам’ятати, для дослідження на ВПЛ (вірус папіломи людини) необхідна достатня кількість епітеліальних клітин, оскільки вірус є внутрішньоклітинним агентом. Є неприйнятним використання багаторазових ножиць для обрізання робочої частини зонда– це може привести до перехресної контамінації клінічним матеріалом і, як наслідок, отримання помилково-позитивних результатів.

6. Пробірку щільно закривають кришкою, не торкаючись її внутрішньої поверхні, та не допускаючи зазору її внутрішньої частини, маркують, упаковують, оформляють належним чином направлення та доставляють в лабораторію.